SK EN

Osvienčim - Auschwitz I.

       Už dlhší čas som uvažoval o návšteve Osvienčimu a Brezinky. Toto leto sa nám to konečne podarilo a do poľského Osvienčimu sme prišli v horúci letný deň. Zaparkovali sme na stráženom parkovisku kde sa o nás hneď bili dve slečny a lákali nás na to práve ICH parkovisko. Cena za parkovné je 8 PLZ na deň ( 4 PLZ = 1 € ). Pred vstupom určite odporúčam kúpiť si sprievodcovskú brožúrku v slovenčine ( 4 PLZ ), kde je podrobne popísané čo sa v ktorom bloku nachádza. Tábor je otvorený 7 dní v týždni ( mimo sviatkov ) a v lete sú otváracie hodiny od 8,00 – 19,00 hod. Medzi 10,00 – 15,00 je možný vstup do tábora len so sprievodcom ( slovenský sprievodca by mal byť k dispozícii od 11,00 – 12,00 hod ) a treba zaplatiť vstupné 25 PLZ ( poľský sprievodca ) alebo 40 PLZ ( inojazyčný sprievodca ). Mimo uvedených hodín je vstup do tábora bezplatný a môžete sa tam voľne pohybovať bez obmedzení.

Na konci článku sú uvedené užitočné odkazy.

 

Koncentračný tábor začali budovať v roku 1940 na mieste bývalých kasární. Za veliteľa tábora bol vymenovaný Rudolf Höss. V tábore bolo celkovo 28 jednoposchodových budov a priemerný číselný stav väzňov kolísal medzi 13 000 – 16 000.  

Auschwitz I.

 

Do koncentračného tábora sme vstúpili cez známu bránu s cynickým nápisom "Arbeit macht frei" - " Práca oslobodzuje". Tento slogan si so sebou do Osvienčimu priniesol veliteľ tábora Rudolf Höss z koncentračného tábora Dachau, kde bol po prvý krát použití. Cez túto bránu väzni denne odchádzali do práce a pri vchode im hral táborový orchester pochody.

Vstupná brána do Osvienčimu

 

 

 

Blok 6

 

 

 Strážna veža

 Oplotenie

 

 

 

 

Dvor medzi blokmi 10 a 11. Drevené debnenie na oknách bloku 10 ( vľavo ) malo zabrániť sledovaniu vykonávaných popráv pred "Stenou smrti" ( vzadu ). Pred "Stenou smrti" príslušníci SS zastrelili niekoľko tisíc väzňov, predovšetkým Poliakov. Na dvore bloku 11 sa vykonávali aj tresty bičovaním a tzv. "stĺpik" spočívajúci vo vešaní väzňa za ruky vykrútené dozadu.

 

Blok smrti

 

Stena smrti

 

 

"Bloku smrti - 11". V podzemí sa nachádzalo väzenie v ktorom sa nachádzali tri druhy ciel. V prvej sa umieralo vyhladovaním a v druhej udusením. Tretia cela sa delí na 4 kobky o rozmeroch 90x90cm. Do každej s týchto kobiek väzni liezli cez malí otvor a boli v nej nútení stáť celú noc a nasledujúci deň išli do roboty. V jednej kobke stáli až štyria väzni čiže v spomenutej cele stálo cez noc 16 väzňov.

Blok 11 - väznica

 

Cela č.18 v "Bloku smrti -11", kde zatvárali väzňov odsúdených na smrť vyhladovaním.

cela v bloku smrti - Blok 11

 

Plynová komora v ktorej príslušníci SS zabili pomocou Cyklónu B nekoľko tisíc Židov a tiež pár skupín ruských vojenských zajatcov. Naraz mohlo byť v plynovej komore zavvraždených aj niekoľko stoviek ľudí. Cyklón B nacisti vhadzovali cez šesť otvorov v strope. Táto plynová komora sa prestala používať potom, keď v Birkenau - Auschwitz II. vybudovali väčšie krematória a plynové komory.

Plynová komora

 

Kremačná pec, ktorá sa nachádza hneď vedľa plynovej komory. V miestnosti boli zachované dve z pôvodne troch pecí. Do každej pece vkladali 2-3 mŕtvoly naraz a počas dňa takto spálili asi 350 tiel. 

Kremačná pec

 

Vozík na ktorom dávali mŕtve telá do pece.

vozík na mŕtve telá

 

Krematórium fungovalo od augusta 1940 do júla 1943. Súčasťou krematória bola miestnosť, ktorá sa stala prvou plynovou komorou v celom komplexe Auschwitz.

Krematórium

 

Auschwitz I.

Auschwitz I.

 

Auschwitz I.

 

Celý tábor bol obohnaný ostnatým drátom, ktroý bol pod elektrickým napätím. 

 

Šibenica na ktorej bol 16.4.1947 popravený prvý veliteľ tábora KL Auschwitz - Rudolf Höss.

šibenica na ktorej bol obesený Rudolf Hoss

 

 

kufre

 

protézy

 

holiace potreby

 

plechové hrnčeky a taniere

 

topánky

 

 

Foto © Križan Martin

 

Užitočné linky:

http://en.auschwitz.org/z/ - oficiálna stránka múzea a koncentračného tábora Auschwitz.

http://www.osvetim-auschwitz.estranky.cz/clanky/pocatky-auschwitz.html - veľmi užitočná stránka s informáciami v češtine.

http://db.yadvashem.org/names/search.html?language=en - centrálna databáza deportovaných ľudí do koncentračných táborov, ktoré boli zriadene počas II. svetovej vojny.

 

 

 Galéria